Narodowe Czytanie 2019
Dodane przez Marek dnia 10 wrzesień 2019 21:29:10

Treść rozszerzona

9 września 2019 r. odbyło się w naszej szkole niezwykle CZYTANIE.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez bibliotekarkę Panią Małgorzatę Bidzińską i nauczycielkę języka polskiego Panią Ryszardę Jurkowską.
Dyrektor szkoły Pan Marek Jakoniuk, nauczyciele oraz uczniowie klasy V i VI zgromadzili się na dolnym holu, by włączyć się do akcji Narodowego Czytania, która w 2019 roku poświęcona jest nowelom.
Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno:Trylogię Henryka Sienkiewicza, ,,Lalkę” Bolesława Prusa, ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W związku z tym, że akcja organizowana jest po raz ósmy, towarzyszy jej hasło: ,,Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!”
Do wspólnego czytania wybraliśmy nowelę Bolesława Prusa ,,Katarynka”.
Pani Małgorzata Bidzińska zapoznała zebranych z założeniami akcji, przeczytała list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy i zaprosiła do wspólnej lektury.
Wszyscy z uwagą wsłuchali się w treść czytanej przez zgromadzonych lektury.
Emocje malowały się na twarzach zarówno czytających, jak i słuchaczy.
Po skończonej lekturze Pan dyrektor Marek Jakoniuk dziękując wszystkim obecnym podkreślił znaczenie zarówno wspólnego czytania i wzajemnego słuchania się, jak też wyboru wartościowych lektur, które uczą wrażliwości, empatii, czy szlachetności.
Zachęcamy do przeczytania pozostałych siedmiu nowel zaproponowanych przez Parę Prezydencką, takich jak:
,,Dobra Pani” Eliza Orzeszkowa, ,,Dym”– Maria Konopnicka, ,,Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, ,,Orka”- Władysław Stanisław Reymont,
,,Rozdzióbią nas kruki, wrony...”– Stefan Żeromski, ,,Sachem”– Henryk Sienkiewicz, ,,Sawa”
(z cyklu Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
Miłej lektury!